Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Trzeciego grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Również w naszej szkole uczczono tak ważny dzień. W tym roku po raz drugi przyłączyliśmy się do międzynarodowych obchodów tego ważnego święta. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że osoby niepełnosprawne są wśród nas. W bieżącym roku uroczystość obchodziliśmy pod hasłem „Między nami nie ma niepotrzebnych”, które zaczerpnęliśmy z piosenki zespołu Ira.
Święto było wyjątkowe, bo rok 2013 został ogłoszony przez sejm Rokiem Osób Niepełnosprawnych. Nic dziwnego, gdyż na świecie żyje około 500 ml ludzi niepełnosprawnych, a w Polsce, co siódmy obywatel to osoba w jakimś stopniu niepełnosprawna. Są wśród nich dzieci, młodzież, dorośli. Niewidomi, głuchoniemi, niepełnosprawni intelektualnie, bez kończyn, chorzy na przewlekłe choroby. Z osobami niepełnosprawnymi mamy coraz częstszy kontakt w naszym codziennym otoczeniu, na ulicy, w sklepie, ośrodku zdrowia, a także w szkole.
W wyjątkową atmosferę uroczystości wprowadziła wszystkich piosenka Stanisława Sojki „Tolerancja”. Podobnie jak w roku ubiegłym podkreślaliśmy, jak ważne w integracji osób zdrowych i tych nie w pełni sprawnych jest słowo „tolerancja”. Zwracaliśmy uwagę na deformację relacji społecznych, której przyczyną jest ignorowanie i odrzucanie niepełnosprawnych. Uprzedzenia lub wyśmiewanie prowadzą przecież do obniżenia poczucia własnej wartości i bezsilności. Zadawaliśmy ważne pytania dotyczące postrzegania drugiego człowieka, dbania o jego dobro, granic tolerancji. Staraliśmy się skłonić uczestników uroczystości do refleksji na temat ich stosunku do odmienności czy wynikającego z niewiedzy braku tolerancji. Uczniowie klas: VI i Va przygotowali scenki traktujące o różnych reakcjach ludzi zdrowych na osoby niepełnosprawne. Młodzi aktorzy przekonująco wcielili się w bohaterów z różnych grup społecznych i wiekowych, a scenki zostały ciepło przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Wysłuchaliśmy wzruszającego listu chorego chłopca oraz wierszy dotyczących tolerancji i poszanowania innych ludzi.
Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursów, które zostały zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców.
Konkurs plastyczny dla klas 0-III polegał na przygotowaniu plakatu na temat: „Każdy inny, wszyscy równi”. Według komisji konkursowej w tej kategorii najładniejsze prace wykonali:
I miejsce – Klaudia Łukanty z klasy II.
II miejsce – Oskar Surdacki z klasy O.
III miejsce – Nikola Zakrzewska z klasy I.
Klasy IV – VI szkoły podstawowej mogły wziąć udział w konkursie na hasło dotyczące tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych. Zdaniem jury konkursowego najtrafniejszym hasłem była myśl Maksymiliana Czuby z klasy IV: „W każdym dziecku jest ukryte Boże marzenie”. II miejsce zajęła Julia Woźnica, również z klasy IV, której hasło brzmiało: „Gdy patrzysz sercem a nie oczami, to wszyscy jesteśmy tacy sami”. III miejsce zajęła Aleksandra Dąbrowska z klasy Va, która napisała piękną myśl: ”Nie rozmawiaj o mnie, rozmawiaj ze mną, a będę szczęśliwy – Niepełnosprawny”. Zadaniem uczniów w gimnazjum było sporządzenie komiksu traktującego o szacunku i akceptacji osób niepełnosprawnych. Zdaniem jury najlepszą i najtrafniejszą pracą był komiks autorstwa Natalii Łukanty z klasy II gimnazjum. II miejsce zajęła Ewelina Wójcicka z klasy II Gimnazjum. III miejsce zajęła Karolina Wdowiak z klasy III Gimnazjum.
Po zakończeniu emocjonującej części święta związanej z rozstrzygnięciem konkursów, nastąpiła nie mniej ekscytująca część związana z zabawami, które miały zintegrować naszą społeczność szkolną. Konkurencje nie były trudne, bo przecież należało się świetnie bawić i sprawdzić, jak to jest, kiedy jest się mniej sprawnym niż zazwyczaj. Zabawy polegały m.in. na składaniu długopisów w kuchennych rękawicach czy nawlekaniu koralików na igłę z nitką – również w grubych rękawicach. Nie było łatwo! W taki prosty sposób wszyscy mogli się przekonać, że ograniczenia naprawdę utrudniają funkcjonowanie człowieka nawet w takich prostych, z pozoru zwyczajnych sytuacjach. Zabawy zakończyła wycieczka do zoo i dmuchanie balonów. Było radośnie, wesoło i gwarno. W ramach obchodów święta przygotowano wystawy prac konkursowych związanych z Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Można było także podziwiać wystawy prac plastycznych i manualnych dzieci z klasy integracyjnej. Po zakończeniu uroczystości odbyło się klasowe spotkanie integracyjne. Uczniowie klasy szóstej przygotowali poczęstunek oraz gry i zabawy integrujące społeczność klasową.
Dzień ten okazał się bardzo ważny, ponieważ pozwolił zrozumieć, że osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby i marzenia jak zdrowi ludzie. Potrzebują bliskości i zrozumienia oraz ciepłego uśmiechu. Pamiętajmy o nich nie tylko w to ważne święto, ale każdego dnia. Postarajmy się, żeby czuły się z nami akceptowane. Traktujmy je, jak byśmy chcieli, żeby nas traktowano.
Organizatorzy:
Agnieszka Kondracka
Lucyna Król – Niedziałek
Monika Żyła