Międzynarodowy dzień niepełnosprawności
Trzeciego grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Również w naszym Zespole Szkół uczczono tak ważny i wyjątkowy dzień – wyjątkowy szczególnie dla naszej szkoły – szkoły z klasą integracyjną. W tym roku po raz pierwszy przyłączyliśmy się do międzynarodowych obchodów tego ważnego święta. Chcieliśmy zwrócić uwagę na to, że osoby niepełnosprawne są wśród nas.
Trzeciego grudnia towarzyszyła nam myśl Jeana Vanier’a „Człowiek z niepełnosprawnością jest dokładnie taki sam, jak my”. Pragnęliśmy pokazać, że osoby niepełnosprawne mają takie same marzenia i uczucia jak wszyscy, chcą poznawać świat oraz mają potrzebę zaistnienia w nim.
W atmosferę tego wyjątkowego dnia wszystkich zebranych na sali gimnastycznej wprowadziła prezentacja w wykonaniu uczniów klasy V: „Tolerancja – opowieść o tęczy”. Uczniowie przypomnieli nam o tym, że tolerancja to nie tylko pusty slogan, modnie używany, aby komuś zaimponować.
To słowo ma odzwierciedlać nasz stosunek do innych. Zwrócili także uwagę, że granicą tolerancji jest zawsze dobro drugiego człowieka.
Następnie rozstrzygnęliśmy konkury, które zostały zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki wręczone przez Pana Dyrektora.
Konkurs literacki
w kategorii klas 0 – III Szkoły Podstawowej
I miejsce - Julia Woźnica z klasy III
II miejsce - Klaudia Łukanty z klasy I
III miejsce - Izabela Dudek z klasy II
w kategorii klasy IV – VI Szkoły Podstawowej
I miejsce - Roksana Tworek z klasy IVb
II miejsce - Martyna Kuśmierz z klasy IVb,
III miejsce - Małgorzata Grzegorzewska z klasy IVb,
w kategorii klas gimnazjalnych
I miejsce - Karolina Wdowiak z klasy II
II miejsce - ex aequo: Anna Ziarkowska z klasy III i Angelika Łukanty z klasy II
III miejsce - ex aequo: Iza Jarosz, Damian Ryziński i Marcin Mozgawa z klasy III gimnazjum.
Konkurs plastyczny:
W kategorii klas 0 -3 Szkoły Podstawowej najładniejsze prace zbiorowe wykonali uczniowie :
Klasy 0, którzy zdobyli I miejsce, II miejsce zajęli uczniowie klasy I , III miejsce zajęli uczniowie klasy II.
W tej samej kategorii wiekowej najładniejsze prace indywidualne wykonały:
Klaudia Łukanty z klasy I, która zajęła I miejsce, Daria Przywara z klasy III i Patrycja Mikołajewicz z klasy IVb, które zajęły miejsce II.
W kategorii klas IV – VI Szkoły Podstawowej najładniejszy plakat klasowy wykonali uczniowie klasy V, którzy zajęli I miejsce.
W tej samej kategorii wiekowej najładniejsze prace indywidualne wykonały uczennice: Aleksandra Dąbrowska, Karolina Dzikowska i Karolina Krawczyk z klasy IVa oraz Roksana Tworek z klasy IVb, które zajęły miejsce I.
Miejsce II zajęły uczennice klasy IVb: Natalia Wieczorek i Kinga Łukanty.
W kategorii klas I – III Gimnazjum: I miejsce zajęli uczniowie klasy II, na II miejscu uplasowali się uczniowie klasy I Gimnazjum.
W dalszej części uroczystości obejrzeliśmy miłą niespodziankę w wykonaniu uczniów klasy IVa, którzy przygotowali inscenizację bajki Kapryśna królewna – bajka z morałem, opowieść
o królewnie, która wędruje po świecie, aby odnaleźć swoją miłość. Dzieci chciały pokazać, że każdy
z nas, mimo że jesteśmy różni, szuka w życiu miłości i akceptacji. Wszystkim podobał się występ młodych artystów, którego dopełnieniem była rytmiczna melodia znanych piosenek. Kiedy uczestnicy święta byli już w doskonałych nastrojach, nastąpiła najbardziej emocjonująca część uroczystości – zawody sportowe. Poprzedził je występ szkolnych cheerleaderek, które rozgrzały kibicujących i zawodników. Aby społeczność szkolna w pełni zintegrowała się tego ważnego dnia, drużyny sportowe składały się z przedstawicieli wszystkich klas Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Konkurencje sportowe nie były trudne, ale rywalizacja była pasjonująca.
Po zakończeniu uroczystości na sali gimnastycznej, przez dalszą część dnia świętowała jedynie klasa integracyjna. Uczniowie klasy piątej przygotowali poczęstunek oraz gry i zabawy integrujące społeczność klasową.
Dzień ten okazał się bardzo ważny, ponieważ pozwolił zrozumieć, że niepełnosprawni są tacy sami jak my, niczym się od nas nie różnią. Potrzebują miłości, radości i ciepła. Chcą żyć na równi z nami i mieć takie same szanse rozwoju. Warto pamiętać, że niepełnosprawni żyją wokół nas każdego dnia, a tolerancja i integracja to skarb, który może być w każdym z nas…
Organizatorzy święta:
Agnieszka Kondracka
Anna Wójcicka
Lucyna Król – Niedziałek
Zobacz galerię zdjęć oraz wystawę prac