ankieta.jpg

Gdzie najchętniej spędzilibyście wakacje?

Pokaż wyniki
statystyki.jpg
  • Odwiedziło nas: 434429 osób
  • Do końca roku: 331 dni
  • Do wakacji: 141 dni
newsletter.jpgleftBottom.jpg
Logo BIP
http://www.owocewszkole.org/
http://www.mlecznypuchar.pl/
http://www.trzezwyumysl.pl/

Wycieczka do Krakowa

Jesteś tu: » Strona główna » Klasy I - III SP » Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa


W dniu 16 maja 2014r. o godzinie 3:00 uczniowie klas I – VI SP i niektórzy rodzice uczniów klas I-III SP  wyjechali  na wycieczkę do Wieliczki, Krakowa i Łagiewnik. Chociaż była to wczesna pora, padał deszcz, wiał wiatr, to wszyscy uczestnicy wycieczki stawili się punktualnie.

 

 


Celem wycieczki było zapoznanie, z niektórymi wydarzeniami z historii Polski,  uwrażliwianie na piękno zwiedzanych zabytków Krakowa i Wieliczki oraz odwiedzenie miejsca związanego z  Janem Pawłem II w Łagiewnikach.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, była zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce, której początki sięgają czasów średniowiecza. Pod opieką przewodnika uczniowie zwiedzali szlak turystyczny w kopalni. Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęliśmy na podszybiu Szybu Daniłowicza. Kolejnym punktem była „Komora Urszula”, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. „Komora Urszula” połączona jest z „Komorą Mikołaja Kopernika”. Za tą komorą znajduje się kaplica św. Antoniego oraz podłużnia Kunegunda. Następnie uczniowie przeszli do „Komory Pieskowa Skała”, która należy do najpiękniejszych miejsc kopalni. Na trasie do końca mijaliśmy jeszcze 10 komór, kaplicę Skarbnika i Pochylnię. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczestników wycieczki Kaplica św. Kingi Oprócz tego widzieliśmy urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt górniczy oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni, a także dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych. Przeszliśmy  trasę obejmującą 3,5 kilometrowy odcinek położony na głębokości od 64 do 135 m. Nową niezwykłą atrakcją są  dwa pokoje, które obsługują ciekawe eksponaty multimedialne. W usytuowanej na końcu Trasy turystycznej komorze Lill Górna znajduje się pierwsze w świecie podziemne kino 5D oraz ponad 20 interaktywnych stanowisk.

 

Kolejne miasto to Kraków i przede wszystkim Wawel – siedziba władców polskich. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem słuchali opowieści o kolejnych królach zamieszkujących jego komnaty. Zajrzeliśmy też do Katedry, która zajmuje wyjątkową pozycję w dziejach Polski i w świadomości narodu polskiego. To właśnie tutaj odbywały się koronacje królów, a w podziemiach spoczywają najbardziej zasłużeni Polacy, a wśród nich obok władców, m. in. Marszałek Józef Piłsudski Maria i Lech Kaczyńscy. Spacer Traktem Królewskim pozwolił na podziwianie innych cennych zabytków Krakowa takich jak: Główny Rynek, Sukiennice, itp. Swym bogactwem urzekła nas Bazylika Mariacka. Dowiedzieliśmy się, iż wspaniałą  polichromię wykonali znani artyści: Jan Matejko i Stanisław Wyspiański. Ten ostatni zaprojektował również przepiękne witraże. Znakomicie prezentuje się też Retabulum ołtarza głównego – słynne dzieło Wita Stwosza, nad którym pracował 12 lat. Widzieliśmy okno na ul. Franciszkańskiej, w którym podczas pielgrzymek do Polski stał Św. Jan Paweł II, oraz Uniwersytet Jagielloński na którym studiował mi. Karol Wojtyła. 

Ostatnim miejscem zwiedzanym przez nas w pierwszym dniu wycieczki było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Papież Jan Paweł II konsekrował je w 2002 roku. Jest to światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego nie tylko w Polsce, ale i w świecie. Przyciąga wielkością i jednocześnie prostotą.


Opracowała: Monika Klimek - Okulus



Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2015"

Megamatma