ankieta.jpg

Gdzie najchętniej spędzilibyście wakacje?

Pokaż wyniki
statystyki.jpg
  • Odwiedziło nas: 434429 osób
  • Do końca roku: 331 dni
  • Do wakacji: 141 dni
newsletter.jpgleftBottom.jpg
Logo BIP
http://www.owocewszkole.org/
http://www.mlecznypuchar.pl/
http://www.trzezwyumysl.pl/

Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych

Jesteś tu: » Strona główna » Gazetka szkolna » Rok szkolny 2014/2015 » Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych

Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych

O tym, że nauka o przyrodzie jest ciekawa, a  teorię można sprawdzić w praktyce przekonali się uczniowie szkół podstawowych w Księżomierzu i Gościeradowie,  w  ramach projektu edukacji ekologicznej „Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych", realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

 

 

Celem projektu jest budowanie wśród uczniów świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i Polski dla terenów chronionych: parki narodowe  i obszary Natura 2000. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie poznali bogactwo gatunkowe otaczającego ich środowiska przyrodniczego i praktyczne znaczenie pojęcia różnorodności biologicznej.


W ramach realizacji projektu, 36 uczniów z dwóch szkół, przebywało przez pięć dni - od 13 do 17 kwietnia 2015 roku w miejscowości Urszulin, na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Podczas zajęć terenowych na ,,Durne bagno” i ścieżki: Perehod, Spławy i Dąb Dominik, uczniowie poznawali bioróżnorodność występującą na tym terenie, ekosystemy leśne, wodne i torfowiska. Uczyli się orientacji w terenie oraz badali jakość wody. Rozpoznawali organizmy, które można spotkać w tamtejszych jeziorach i rzekach. Poznali historię regionu zwiedzając Ośrodek Dydaktyczno Muzealny w Starym Załuczu. Wszystkie zajęcia odbywały się pod okiem doświadczonego pracownika parku pana Andrzeja Różyckiego. Uczestnicy projektu dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu na specjalnie utworzonym w tym celu profilu na Facebooku (https://www.facebook.com/MisjaPrzyroda).
Z najciekawszych wpisów facebookowych powstanie gazetka „Misja Przyr(g)oda", którą wyda Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej i prześle do szkół w ramach podsumowania programu.
Wpisy autorstwa uczniów są najlepszym dowodem na to, że ich „Misja Przyroda” została zakończona sukcesem.


Celem II fazy projektu jest nie tylko praktyczne wykorzystanie wiedzy zdobytej przez uczniów podczas zajęć odbytych w parkach narodowych, ale także zwrócenie im uwagi na to, że oni sami mogą promować swój region, choćby poprzez opracowanie trasy nieoznakowanej ścieżki edukacyjnej.
Aby osiągnąć ten cel, uczniowie w ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych zdobywali umiejętność dokonywania obserwacji przyrodniczych i kulturowych, odkrywali na nowo miejsca swego zamieszkania poprzez popularyzację wyjątkowych elementów historii związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym. Korzystając z tej wiedzy opracowali quest po naszej małej ojczyżnie, zatytułowany ,,Osobliwości Gminy Gościeradów”. Na trasie questu turyści napotkają liczne zagadki, dzięki którym odkryją dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze gminy. Jest to też sposób na dotarcie do ciekawych miejsc. Quest został wysłany na ogólnopolski konkurs, którego organizatorem jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz został zamieszczony na stronie internetowej szkoły.
Pasjonatów questingów zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszej szkoły - http://zsksiezomierz.szkolnastrona.pl i na trasę opracowanego przez nas szlaku.


Quest "Osobliwości Gminy Gościeradów"

Realizacja projektu Misja Przyroda – Zielone Szkoły w Parkach Narodowych jest możliwa dzięki podpisanej umowie współpracy między Gminą Gościeradów a Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund  przy udziale dwóch szkół podstawowych. Projekt Misja Przyroda - Zielone Szkoły w Parkach Narodowych jest dofinansowany ze środków funduszy EOG pochodzących z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu oraz środków własnych Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – Counterpart Fund. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele: p. Dorota Żelazna,  p.Ewa Wronka, p. Agnieszka Maziarska i p. Bożena Tyzo.


Bożena Tyzo - koordynator projektu



Sponsorzy nagród w konkursie "Szkolnastrona Roku 2015"

Megamatma