Międzynarodowy dzień niepełnosprawności
Trzeciego grudnia co roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej, ale przede wszystkim na potrzebę integracji i pomocy osobom niepełnosprawnym. Dotyczy to wszystkich – uczniów zdrowych i niepełnosprawnych, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, jej przyjaciół. Również w naszej szkole uczczono tak ważny dzień.
W tym roku po raz czwarty w naszej szkole przyłączyliśmy się do międzynarodowych obchodów tego ważnego święta. Chcieliśmy zwrócić wszystkich szczególną uwagę na to, że osoby niepełnosprawne żyją na co dzień wśród nas. Pragnęliśmy pokazać, że osoby niepełnosprawne mają takie same marzenia i uczucia jak wszyscy, chcą poznawać świat oraz mają potrzebę zaistnienia w nim.
W atmosferę tego wyjątkowego dnia wszystkich zebranych na uroczystości szkolnej wprowadziła piosenka Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, a także odpowiedz z uzasadnieniem ,że niepełnosprawni są wśród nas. Podobnie jak w ubiegłym roku podkreślaliśmy, jak ważne w integracji osób zdrowych i tych nie w pełni sprawnych jest słowo „tolerancja”. Zwracaliśmy uwagę na deformację relacji społecznych, której przyczyną jest ignorowanie i odrzucanie niepełnosprawnych.
Uroczystą akademię przygotowali uczniowie II klasy gimnazjum oraz klasy VI szkoły podstawowej. Poprzez poruszające teksty, wiersze i słowa piosenek chcieliśmy przybliżyć problemy osób niepełnosprawnych oraz uświadomić konieczność włączenia tej grupy społecznej w życie społeczne. Młodzież szkolna zaprezentowała także krótkie przedstawienie dotyczące naszego stosunku do osób niepełnosprawnych. Scenka dała widzom wiele do myślenia. Przedstawiała dziewczynkę Agatkę poruszająca się na wózku inwalidzkim, która na co dzień napotykała na swojej drodze na różne przeszkody, która potrzebowała wsparcia i pomocy innych osób. Scenki przedstawiają dom, szkolę – klasę , gabinet lekarski. Scenka ze szkoły pokazuje nam smutek Agatki, samotność, odrzucenie przez rówieśników, uznanie ze niepełnosprawność sprawia, że jest ona inna niż jej rówieśnicy. Zwrócenie uwagi na wygraną Agatki, poznanie jej samej, rozmowa sprawiła że rówieśnicy zmieniaj o niej zdanie, chcą być jej przyjaciółmi i uznają, że niepełnosprawność i wózek nie są barierą i przeszkodą bycia przyjaciółmi. Każdy oglądając to przedstawienie i uczestnicząc w nim mógł w inny sposób odebrać i odczytać jego cel i charakter. Odbierając to przedstawienie, mógł zastanowić się, pomyśleć i uzmysłowić sobie czy w natłoku wydarzeń dostrzegamy osoby chore, niepełnosprawne, potrzebujące naszej pomocy, żyjące w naszym otoczeniu, czy zastanawiamy się, co czują, jakie mają marzenia? Warto i nawet trzeba myśleć nie tylko o sobie, swoich planach i pragnieniach, ale zawsze warto rozejrzeć się wokół i dostrzec drugiego człowieka, jego troski i problemy.
Tego dnia cała nasza społeczność szkolna uświadomiła sobie, że człowiek niepełnosprawny jest osobą, mającą swoje potrzeby, ale także potrafi w zamian dać od siebie dużo, dużo więcej swojemu otoczeniu. Osobę taką powinniśmy akceptować taką jaka jest i dawać jej szacunek.
Lucyna Król - Niedziałek i Grzegorz Przywara