Wycieczka do Lublina 2015
W ramach tradycyjnej już wycieczki realizującej założenia podstawy programowej, dnia 25 września 2015 roku wyruszyliśmy do Lublina. Uczestniczyło w niej 51 uczniów z klas gimnazjalnych pod opieką: pani Ewy Wronki, pani Lucyny Król – Niedziałek, pani Katarzyny Ślusarz i pani Justyny Adamczyk. Kierownikiem wycieczki była pani Joanna Jackowska. Z Księżomierza wyjechaliśmy o 7.30, aby aktywnie spędzić czas na zajęciach edukacyjnych, warsztatowych i rekreacyjnych. Do domów wróciliśmy o godzinie 20.30.
W ramach XII Lubelskiego Festiwalu Nauki uczestniczyliśmy w wielu projektach, wykładach warsztatach i spektaklu. Mieliśmy okazję zwiedzić wystawy:
Fashion – Creation - na wystawie można było zobaczyć najciekawsze projekty prac dyplomowych tegorocznych absolwentów specjalności projektowanie ubioru Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Prezentowane prace to przykład mody przełamującej schematy i standardy dzisiejszych „sieciówek”. Zobaczyliśmy autorskie, oryginalne projekty, których nie znajdzie się w masowej produkcji.
Spektrum fotografii - prezentowane na wystawie fotografie to owoc pasji i pracy kolejnego rocznika dyplomantów specjalności Fotografia Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania.
Warsztaty na Zamku Lubelskim pt.: Od satyny do kamizelki kuloodpornej. Opowieści o jedwabiu zaczęły się od zwiedzania wystawy muzealnej - Sztuka Zdobnicza, Galeria Malarstwa XX w. Następnie przedstawiona była prezentacja multimedialna dotycząca historii i zastosowania jedwabiu. Uczniowie pracowali z drukami edukacyjnymi na wystawie Sztuki Zdobniczej - wyszukiwali elementy stroju polskiego – kontuszowego i poznali najstarsze tkaniny ze zbioru Muzeum Lubelskiego. W takcie zajęć warsztatowych rozwiązywali krzyżówkę tematyczną i układali puzzle tematyczne.
Spektakl Proces o czary, przygotowany przez studentów Wydziału Prawa i Administracji był oparty na wydarzeniach historycznych. Przypomniana została w nim ciemna strona XVII wieku. O czary i konszachty z diabłem oskarżona była Katarzyna Leśniczanka – dziewka służebna. Podczas procesu osadzona została poddana torturom i spytkom. Były pokazane metody jakie stosowano, aby udowodnić winę oskarżonej i skąd brało się samo oskarżenie o czary.
Tam, gdzie archeologia spotyka się ze sztuką - warsztaty lepienia z gliny przygotowane zostały przez Instytut Archeologii UMCS wspólnie z Uniwersytetem Dziecięcym UMCS. Motywem przewodnim tegorocznych warsztatów była ewolucja wytwarzania naczyń od epoki kamienia do nowożytności. Ponadto każdy mógł spróbować swoich sił w tradycyjnym rzemiośle garncarskim i artystycznym i poznać techniki obchodzenia się z gliną. Lepiąc własne naczynia uczniowie poprawiali swoje zdolności manualne i kreatywnie spędzili czas, zaś stworzone dzieła mogli zabrać do domu.
Projekt Z wizytą w Bibliotece... nie tylko dla żaków organizowany był przez pracowników Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Celem projektu było zapoznanie osób zwiedzających z jedną najnowocześniejszych bibliotek Lublina. Można było poznać pracę bibliotekarza „od kuchni” docierając do najbardziej skrytych miejsc budynku, na co dzień dostępnych tylko dla pracowników biblioteki. Przedstawione zostały także najnowsze technologie wspomagające pracę bibliotekarzy oraz ułatwiające korzystanie z biblioteki.
Wykład z projekcją multimedialną Budowanie rzeczy atom po atomie – czyli czy nanotechnologia zapewni nam nieśmiertelność? odbył się w Collegium Universum. Tematyka wykładu miała na celu przybliżyć wykorzystanie nanotechnologii w medycynie, farmacji i kosmetologii, jej możliwości, a przede wszystkim zachęcić młodych pasjonatów do rozwijania własnych zainteresowań. Uczniowie dowiedzieli się, że nanotechnologia to dziedzina z pogranicza nauki i techniki, która kiedyś brzmiała jak science fiction teraz zmienia naszą teraźniejszość i przyszłość.
Na koniec uczniowie obejrzeli wybrany przez siebie polski film w Cinema City Plaza pt.: „Żyć nie umierać” w reżyserii Macieja Migasa. Fabuła filmu to historia trzech miesięcy z życia śmiertelnie chorego człowieka, który dowiaduje się, że ma tylko tyle czasu na naprawienie wszystkich życiowych błędów. Film inspirowany jest historią aktora Tadeusza Szymkowa.
Czas minął szybko. Kolejny wyjazd za rok.
Opracowała: Joanna Jackowska