W roku szkolnym 2011/2012 nasze gimnazjum i szkoła podstawowa przyłączyły się do VI edycji Ogólnopolskiego Programu „Szkoła bez przemocy”, który objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Głównym celem Programu jest zwiększanie poziomu świadomości problemu, jakim jest przemoc szkolna oraz dostarczanie szkołom systemowych narzędzi umożliwiających jej skuteczne zapobieganie.
Koordynatorem Programu w gimnazjum jest pani Joanna Jackowska, zaś w szkole podstawowej pani Anna Wasserman.
W związku z przystąpieniem do Programu na naszych uczniów czeka wiele konkursów ogłoszonych przez organizatorów, głównie związanych z organizowanymi w tym roku w Polsce Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Organizatorzy chcą by włączyć aktywnie młodych ludzi w przygotowanie do tego wydarzenia poprzez promocję idei kibicowania fair play.
Szereg akcji przygotowały również koordynatorki Programu. Będzie to między innymi „Dzień świadomości internetowej”, seans filmowy z komentarzem psychologa, dotyczący problemów współczesnej młodzieży, oraz konkurs na „Dekalog koleżeństwa”, „Dzień bez Przemocy”, zajęcia profilaktyczne i udział w akcji promującej kibicowanie fair play.
Wszystkie nasze działania będą dokumentowane na stronie internetowej szkoły, w gazetce szkolnej „Cień Szkoły”.
Szczegółowe informacje na temat Programu i konkursów znajdują się na stronie http://www.szkolabezprzemocy.pl/
Koordynatorki: Joanna Jackowska, Anna Wasserman
W ramach działań programu "Szkoła bez przemocy" uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w przedsięwzięciu promującym ideę kibicowania fair play. Działanie to miało na celu zapobiegać przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży, uczyć zdrowej rywalizacji i zasad dobrej zabawy.
Uczniowie kibicowali podczas rozgrywek sportowych odbywających się w naszej szkole z okazji Dnia Dziecka, oraz podczas Festynu Rodzinnego odbywającego się w Gościeradowie.
12 kwietnia 2012 roku podczas wywiadówki śródsemestralnej odbyło się spotkanie z rodzicami w ramach programu „Szkoła bez przemocy” dotyczące zjawiska „sextingu” wśród młodzieży. Aby jasno nakreślić rodzicom skalę problemu została przedstawiona prezentacja i fragmenty pochodzące z filmu „Galerianki” w reżyserii Katarzyny Roslaniec. Materiał przygotowała i opracowała pani Anna Wójcicka – psycholog szkolny.
W ramach programu społecznego "Szkoła bez przemocy", do którego przystąpiła nasza szkoła w tym roku, uczniowie oglądali film, dramat, który można odczytać jako próbę opisania destrukcyjnej siły Internetu. Po filmie nastąpiła dyskusja uczniów z psychologiem szkolnym Panią Anną Wójcicką.
W dniu 28 stycznia 2012 roku zostały zorganizowane w szkole warsztaty pt „Zagrożenia związane z cyberprzemocą” dla uczniów klasy VI szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum”, nauczycieli, rodziców. Celem warsztatów było m.in. promowanie bezpieczeństwa w szkołach , uświadomienie zagrożenia oraz niebezpieczeństwa płynącego z niewłaściwego użytkowania komputera i Internetu.
UWAGA KONKURS
Do 25 stycznia 2012 roku można zgłaszać swoje propozycje - hasła wraz z opisem - w konkursie "Szkoła bez przemocy"
"Kodeks Fair Play"